مجتمع تجاری گرمدره

آی گرمدره بررسی میکند::
پروژه عظیم مجتمع تجاری- تفریحی آرون (Areon) گرمدره، افسانه ای که به رویا پیوست

مجتمع مولتی کامپلکس آرون – Areon به معناي سياحت فضايي که توسط معمار سرشناس بين‏ المللي، تام رايت (طراح برج العرب دبی) طراحي شده است، پروژه ای افسانه ای که به رویاها پیوسته است.

تصمیم اجرای پروژه بزرگ تجاری، تفریحاتی، خدماتی، فرهنگی آرون از سال ۱۳۹۰ گرفته شد اما تنها بخش کوچکی از آن (پارک آبی اجرا گردید) امید است سرمایه گذاران داخلی و خارجی، خصوصی یا دولتی اهمیت فوق استراتژیک چنین مرکزی را درک کنن و برای ساخت آن و یا نمونه های مشابه آن اقدام کنند، روزانه جمعیت بسیار عظیمی از اتوبان های گرمدره عبور میکنن و براحتی میتوان این جمعیت را جذب مراکزی از این دست نمود.

2c41ae029cd0ed24753aff61449c6b19

مجتمع مزبور در فاصله ۲۰ کيلومتري از مرکز تهران در آزادراه تهران-کرج، در منطقه شهري گرمدره واقع شده است؛ منطقه‏اي که مشتمل بر شهرک‏هاي کوچک و صنعتي است. سايت مجموعه از سمت شمال مشرف به آزادراه تهران- کرج است و در آن مناظر زيباي کوه‏هاي البرز بدون هيچ مانعي قابل مشاهده خواهد بود.در جهت جنوب، مجتمع داراي ديدي نامحدود به دشت سرسبز گرمدره و در جهت غرب، شهر گرمدره واقع شده است که اين شهر به طور کلي يک منطقه مسکوني با وسعت و تراکم کم شناخته مي‏شود. بر اساس مطالعات آماري روزانه دو ميليون نفر با گذر از اتوبان تهران-كرج نظاره‏گر اين مجتمع خواهند بود كه اين مهم يکي از دلايل اصلي اجراي پروژه در اين منطقه است و با توجه به وضعيت و ابعاد زمين و مجوز ساختماني، امکان احداث يک پلان خطي به موازات جاده اصلي وجود داشته است.
درحال‌حاضر فاز اول پروژه که شامل پارک آبي تفريحي است افتتاح شده و مورد استفاده قرار گرفته است

1fd31af0185363357babe7c171ef8bd4
کانسپت طراحي

۱۰ کلمه کليدي که در پروژه ارون از سوي کارفرما مطرح شد، عبارت بودند ازچندعملکردي (Multi – Functional)، آينده (Future)، تکنولوژي (Technology)، دوبي (Dubai)، منفعت (Profit)، سبز(Green)، جذاب (Irresistible)، اقليم (Climate)، فرهنگ (Culture)، يادماني و شاخص (Monument – Addressable) با توجه به اين خواسته‏ها، طرح کلي تام رايت براي اين ساختمان نمودي شبيه به يک هواپيما دارد؛ بدنه اصلي آن مانند بدنه هواپيما و سقف آن نيز همانند بال‏هاي عظيم هواپيماست. دو برج نسبتا مرتفع در دو طرف مجتمع به گونه‏اي متقارن استقرار يافته‏اند و باله‏هاي انتهايي هواپيما را در خاطر نقش مي‏زنند. ترکيب اين دو عنصر در کنار يکديگر نمادي قدرتمند از سفر و توريسم هستند، گويي که جهان در زير يک سقف قرار گرفته است. تمامي اينها بيانگر ويژگي‏هاي منحصربه‏فرد اين پروژه است.

[divider]

4669ac86997eba0357458e21948052ac

دسترسي‏هايکي از نقاط قوت اين مجتمع دسترسي آسان و سريع به راه‏هاي ارتباطي اصلي است که خدمات‏رساني و بهره‏برداري از آن را بسيار تسهيل مي‏کند. يک راه ارتباطي جديد از بزرگراه تهران-کرج به شمال مجتمع احداث شده است و علاوه بر اين، ادامه بزرگراه همت كه امكان ارتباط مستقيم از شمال شهر تهران به اين مجتمع را فراهم مي‏سازد، در حال ساخت است.مجتمع از بخش جنوبي با جاده مخصوص كرج كه يكي از راه‏هاي ارتباطي مهم جهت دسترسي ماشين‏آلات سنگين است ارتباط دارد و يک ايستگاه متروي جديد در مقابل مجتمع احداث شده كه توسط پل هوايي كاملا مكانيزه عابر پياده، به بخش شمال شرقي مجتمع متصل شود. بدين ترتيب، دسترسي آسان به مجتمع براي بازديدکنندگان به خوبي ميسر خواهد بود.

d20b10fc697d481010eb09e6fe345638
مرکز خريد و ورودي
مرکز خريد که در قلب مجتمع واقع شده است، به عنوان يک مرکز خريد فرامنطقه‏اي براي افراد توانگر و علاقه‌مند به مراکز خريد مدرن و چندمنظوره تلقي مي‏شود و اين موضوع يکي از نکات قابل توجه در احداث مجتمع ارون بوده است. اين مرکز امکاناتي منحصربه‌فرد براي تهران و شهرهاي اطراف فراهم خواهد کرد كه بر اساس بالاترين استاندارهاي 
جهاني است.طرح مجتمع به گونه‏اي ارائه پيش‏بيني شده است که با حضور برندهاي مشهور، تجربه‏اي جديد در خريد را در کنار فعاليت‌ها و خدمات متنوع ديگر به بازديدکنندگان عرضه خواهد کرد.بازديدکنندگان به‌واسطه فضاي سبزي با چشم‏انداز دلپذير به بخش جلويي مجتمع هدايت مي‏شوند و مي‏توانند قبل از ورود در اين محل درنگ کنند و از مناظر اطراف لذت ببرند. سپس از ورودي مرکزي و اصلي به داخل مجموعه قدم مي‏گذارند. اين ورودي از طريق يک سقف تماشايي و لابي شيشه‏اي به روشني قابل تشخيص است و به محض ورود به مجموعه، سرسرايي عظيم، حس واقعي ورود به مجتمع را در فرد ايجاد مي‏كند.
2415a9d99aba61d5889ee9c588176952
فروشگاه‏ها
فضاهاي خريد در طبقه همكف و طبقات بالا و پايين آن واقع شده‏اند و دو مسير اصلي به دور فروشگاه‏ها در نظر گرفته شده است. بدين ترتيب بازديدكنندگان حتي در اولين تجربه خود به راحتي مي‏توانند به فروشگاه‏هاي مورد نظر خود دست يابند.با توجه به گستردگي امکانات خريد، اين امکان وجود دارد که افراد زماني برابر با کل روز را در اين مجتمع سپري كنند. لذا به منظور ارتقاي تجربه خريد، در مجتمع مزبور امکانات متنوع ديگري نيز پيش‏بيني شده است.
فروشگاه‏ها در كنار مسير تردد افراد واقع شده‏اند و حس خريد در يك خيابان شيک را به خريداران القا مي‏كند. آنها در انتهاي اين خيابان به سرسراي دلپذيري مي‏رسند كه ديدي بسيار عالي به طبقات بالايي وپاييني دارد. مراجعان مي‏توانند ضمن استراحت در اين سرسرا، از حس شگفت‏آور فضاي اطراف و جنب و جوش حاکم بر آن لذت ببرند. به منظور تسهيل دسترسي به تمامي بخش‏هاي مجموعه، آسانسور و پله‏هاي برقي به تعداد کافي در نقاط مختلف مرکز خريد پيش‏بيني شده است.
معماري اين مرکز خريد بر اساس ديدگاه‏هاي کاملاً نوين در طراحي شکل گرفته است که از آن جمله مي‏توان به استفاده از خطوط صاف و نورپردازي طبيعي از بالا اشاره کرد. ترکيبي از دکوراسيون جذاب در کنار فضاهاي خالي نوراني در ميان طبقات، فضايي درخشان و سرزنده ايجاد مي‏كند. بازديدکنندگان مي‏توانند طبقات بالا و پايين را به راحتي نظاره‏گر باشند و از اين طريق احساس اتصال به فضا و محيط اطراف را تجربه كند.
سقف بالاي مركز خريد، مجهز به نور سقفي پيوسته است كه از نوعي سيستم سازه‏اي سبک تشکيل شده استبه منظور ايجاد سايه در برابر نور خورشيد و کاهش تشعشعات در روزهاي آفتابي، يک کرکره يکپارچه پيش‌بيني شده است. اين پنجره‏هاي کرکره‏اي سايه‏روشن‏ها و کنتراست مناسبي را ايجاد كرده و عنصر درام را در فضاي خريد خلق مي‏کندوسعت ديد به گونه‏اي است که برج‏هاي اداري و مسکوني از اين فاصله قابل رويت بوده که اين خود حس دورنمايي را در فضا تقويت مي‏نمايد.به منظور استفاده بيشتر از اين مركز خريد در دو سوي انتهايي مسير تردد فروشگاه‏ها، دو فروشگاه زنجيره‏اي يكي جهت‌ هايپرماركت و ديگري جهت تهيه تمام لوازم منزل مانند فروشگاه ايكيا در نظر گرفته شده است.

[divider]

9796d0cdc5857d3de337f5a94ecaf2d9

[divider]

رستوران‏ها
انواع رستوران‏ها در ورودي اصلي به دور پل مرکزي و در اطراف پيست پاتيناژ در بخش تحتاني قرار گرفته‏اند. اين محوطه کانون دسترسي به مرکز خريد است و مجموعه‏اي از فعاليت‏ها در اين قسمت برقرار خواهد بود. انواع مختلف فست‏فود، قهوه، آبميوه با سليقه‏هاي مختلف در اين محدوده سرو خواهد شدخانواده‏ها مي‏توانند پس از خريد خود از امکانات روح‏انگيز موجود نظير پاتيناژ، پارک آبي يا سينما بهره برند. پل روي پيست پاتيناژ محلي مناسب براي صرف ناهار يا شام خواهد بود. بازديدكنندگان در هنگام صرف غذا از تماشاي منظره پانورامايي موجود در بخش زيرين و گستره نورپردازي طبيعي در بخش بالا لذت ببرند

[divider]

.
36296a8d768e1942de741ae4cdb399f3
[divider] بخش تفريحي
بخش تفريحي در طبقه اول واقع شده است. بازديدکنندگان مي‏توانند از امکاناتي نظير پارک آبي تفريحي، مجتمع سينمايي، پيست پاتيناژ و بخش بازي كودكان استفاده کنند. اين امکانات به منظور تقويت مرکز خريد و ايجاد جذابيت براي بازديدکنندگان با سلايق مختلف ارائه شده است و از طريق پله‏هاي برقي و آسانسور از مرکز خريد در طبقات بالايي يا آسانسورهاي عمومي از پارکينگ قابل دسترس خواهند بودپارک آبي در غرب مجتمع، سالن‏هاي سينما در شرق آن و بخش بازي كودكان در تالار ورودي پارك آبي واقع شده‏اند. پيست پاتيناژ نيز به همراه تعدادي فروشگاه در مرکز قرار گرفته‏اند.[divider]
823683d937b08ec740f45a4dbd131245

[divider]

پارک آبي
پارک آبي تفريحي به دور يک رودخانه آرام متصل به تعدادي آب‌گذر و ماشين‏هاي توليد موج طراحي شده است. در اين قسمت بخش ورزشي شامل سونا و جكوزي پيش‏بيني شده که داراي رستوران و كافي‏شاپ اختصاصي نيز مي‏باشد. اين مجموعه مفرح، داراي جزئيات هيجان‏‏انگيزي است كه در نوع خود در ايران بي‏نظير است‏.

مجتمع سينمايي
مجتمع سينمايي داراي ۹ سالن نمايش، مشتمل بر هفت سالن نمايش عمومي و دو سالن خصوصي است. از پيست پاتيناژ مجاور و همچنين از مرکز خريد طبقه بالا به‌واسطه پله‏هاي برقي دسترسي به سالن‏هاي سينما ميسر مي‏شود. اما نقطه ورودي بازديدکنندگان از طريق لابي اصلي خواهد بود. اين فضا به عمد به‌صورت تاريک با عناصر نوراني معماري طراحي شده است تا حسي قوي از سينما را در فضا ايجاد كند. اين لابي بزرگ به بخش فروش بليت و رستوران‏ها و سالن استراحت و انتظار منتهي مي‏شود.همچنين براي مناسبت‏ها و جشن‏هاي خاص يک ورودي و محل انتظار مخصوص با امکان دسترسي به کريدور اصلي سينما براي ميهمانان ويژه در نظر گرفته شده است.

پيست پاتيناژ
پيست استاندارد ۶۰×۳۰ متري پاتيناژ در مرکز بخش تفريحي واقع شده و محل تجمع بازديد‏كنندگان خواهد شد.
در اطراف پيست مزبور انواع سالن‏هاي غذاخوري و فروشگاه‏ها قرار گرفته‏انداين پيست به‌صورت يک مجموعه باز طراحي شده و نور آن به‌صورت طبيعي از سقف مرکز خريد در طبقه بالا تامين مي‏شود. دسترسي به آن، نه‌تنها از بخش تفريحي بلکه از پله‏هاي برقي موجود در مرکز خريد طبقه بالا نيز ممکن خواهد بود.

بخش بازي کودکان
اين مجموعه فرصتي براي خانواده‏ها جهت سرگرم كردن کودکان خود در زمان خريد فراهم مي‏سازد و بر اين اساس سرگرمي‏ها و فعاليت‏هاي تفريحي متنوعي را براي تمام گروه‏هاي سني ارائه خواهد كرد.بخش بازي کودکان به طور مستقيم به تالار ورودي اصلي متصل است و از ديگر بخش‏هاي تفريحي و مرکز خريد نيز امکان دسترسي به آن وجود دارد.فضاي مجموعه بازي كودكان به‌واسطه نماي شيشه‏اي طراحي‏شده، کاملا نمايان است که در آن، وسايل بازي رنگي که براي کودکان در نظر گرفته شده است، دورنماي زيبايي در اين فضا ايجاد مي‌كند. به عبارت ديگر، اين فضا يک محرک تصويري جذاب براي کودکان و خانوادهايشان است و آنها تمايل زيادي براي وقت گذراني در آن خواهند داشت.

برج‏ها هتل ارون، استاندارد جديدي را در طراحي هتل نه‌تنها براي شهر تهران بلکه در سطح جهان ارائه خواهد نمود. اين هتل در آينده به يک مركز گردهمايي براي تجارت تبديل خواهد شد و براي تمامي افرادي که مي‏خواهند از شگفتي‏هاي اين مرکز بزرگ و متنوع لذت ببرند و به آرامش برسند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
در حجم کلي ساختمان، يکي از دو برج واقع در دو طرف مجتمع به هتل اختصاص‌ يافته است که با جديدترين تکنولوژي‏هاي روز اجرا خواهد شد. اين دو برج مجموعه‏اي از ستون‏هاي کج در فضاي داخلي و خارجي را به نمايش مي‏گذارند و چشم‏اندازي خيره‏ كننده در برابر کوه‏هاي البرز به نمايش مي‏گذارند و خود نيز از مناظر زيباي کوه‏ها برخوردارند.
فرم برج‏ها در طراحي خود از سه عنصر تمثيلي بهره گرفته است: استفاده از شيب براي خلق يک «بناي مايل» که چشمان شما را به سوي آسمان مي‌گرداند. بال‏هاي سازه‏اي که نمايانگر «تيغه دم هواپيما» هستند و رستوران آسماني كه همانند «موتورهاي هواپيما» به‌صورت معلق در بين انتهاي باله‏ ها قرار گرفته است.
اين هتل در ۲۳ طبقه طراحي شده و داراي يک فضاي باز مركزي باشکوه با آسانسورهاي شيشه‏اي و پانورامايي است. علاوه بر اين، دو آسانسور با سرعت بالا براي رستوران آسماني در نظر گرفته شده است. سالن آمفي‏ تئاتر ۱۶۰۰ نفره و سه سالن جشن ۸۰۰ نفره از ديگر امكانات اين هتل هستند.همچنين اين هتل در طبقات فوقاني با منظره كوه‏هاي البرز داراي سونا، استخر، سالن بدنسازي و ساير فضاهاي مرتبط براي خانم‏ها و آقايان به طور مجزاست
برج دوم به‌صورت محلي براي اقامت افراد و شركت‏ها در نظر گرفته شده كه از نظر طراحي و مساحت، مشابه برج هتل است و در قسمت فوقاني به‌جاي رستوران آسماني سالن كنفرانس آسماني پيش ‏بيني شده است
[divider]
Aeron_C001-
منبع : arel
با آقای تام رایت طراح و معمار این پروژه عظیم بیشتر آشنا شوید:

زندگینامه تام رایت معمار

در سال ۱۹۵۷ میلادی در شهر لندن انگلستان متولد گردید و بیشتر به عنوان معمار و طراح برج بزرگ و استثنایی العرب دبی شناخته شده است. وی در مدرسه سلطنتی راسل و سپس در دانشگده معماری دانشگاه کینگستون به تحصیل پرداخت. وی سال ۱۹۸۳به عنوان مهندس معمار رسما مشغول به کار شد.

زندگینامه تام رایت معمار

 

آثار معماری تام رایت معمار

مهم ترین در بین آثار معماری تام رایت معمار، در دبی بوده است. وی مدیر طراحی ساحلی ساحل جمیرا دبی بود و برج العرب را نیز طراحی کرد. در ادامه بیشتر به آثار تام رایت معمار خواهیم پرداخت.

آثار معماری تام رایت معمار

 

طراحی برج العرب دبی

طرح برج العرب در اکتبر ۱۹۹۳ آماده شد و احداث آن در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید. هدف سفارش دهندگان این بود که یک ساختمان به عنوان نماد برای دبی ایجاد شود. در حقیقت می خواستند دبی نیز مانند سیدنی که ساختمان خانه اپرا را دارد و پاریس که برج ایفل را دارد و کوالالامپور که برج های دوقلوی پتروناس را دارد، دارای یک بنایی به عنوان نماد شهر بشود.

طراحی برج العرب دبی

در حقیقت این ساختمان که به شکل یک کشتی سنتی عربی ساخته شده، با در نظر داشتن المان های سنتی بومی منطقه، با رعایت جنبه های مدرن، حرکت به سوی آینده را نشان می دهد. این بنای معماری مدرن دارای باند هلیکوپتر و بلندترین زمین تنیس در بالای برج است. جالب است که همین یک اثر خیلی شاخص، تام رایت را در لیست بهترین معماران مدرن دنیا قرار داده است.

طراحی برج العرب دبی

 

طراحی پروژه ارون تهران

طرح پروژه مجتمع تفریحی توریستی ارون Aeron در کیلومتر ۲۰ آزاد راه تهران کرج در منطقه گرمدره به مساحت ۳۵۰ هزار متر مربع، از دیگر آثار معماری تام رایتبریتانیایی است. امکاناتی مانند پارک آبی ، پیست پاتیناژ ، بخش بازی کودکان ، مجتمع سینمایی (۹سالن نمایش ، مشتمل بر هفت سالن نمایش عمومی و دو سالن خصوصی) ، سالن آمفی‏ تئاتر ۱۶۰۰ نفره و سه سالن جشن ۸۰۰ نفره ، هتل (۲۳طبقه) ، مراکز خرید چند منظوره در این مجموعه پیش بینی شده است.

طراحی پروژه ارون تهران

طراحی پروژه ارون تهران به طور کلی شبیه بدنه هواپیما است.دو برج نسبتا بلند هم در دو طرف مجموعه به صورت متقارن  قرار گرفته اند.

طراحی پروژه ارون تهران

, , ,
نوشتهٔ پیشین
مجتمع گردشگری دانیال گرمدره با حضور معاون رئیس جمهور افتتاح گردید
نوشتهٔ بعدی
قهرمانی تیم کاراته گرمدره

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 − یک =

فهرست